Reklam
Reklam
Hatayspor Onursal Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar!

Hatayspor Onursal Başkanı’ndan çarpıcı açıklamalar!

17:12 - 20 Şubat 2022 | 17:12 - 20 Şubat 2022

D-Smart, Hatayspor onursal başkanı Lütfü Şavaş’ı ağırladı. Futbol Smart programına konuk olan Lütfü Savaş önemli açıklamalar yaptı.

Süper Lig performanslarının son 10 haftada inişli çıkışlı olduğunu belirten Lütfü Savaş, genel anlamda takımlarının görüntüsünden memnun olduklarını belirtti.

Hatayspor Onursal Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar!

Yeni yayın ihalesiyle alakalı şu ana kadar gelen tekliflerin yeterli olmadığına değinen Savaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar başlıklar şöyle:

Hatayspor Onursal Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar!

150 milyon Euro civarından rakamlar artan maliyetler nedeniyle yayın ihalesi için yeterli değil. Süper Ligde oynayacak bir futbolcu minimum 800 bin Euro alıyor yıllık. Bunu gerekirse Federasyonumuz, Kulüpler Birliğimiz ve Spor Bakanlığımız ortaklaşa bir şekilde çözmesi lazım. Süper Lig TV projesi çok zor gibi görünüyor. Sadece maç izlemek için insanların dekoder alması çok zor. Homojen bir yapı yerine heterojen bir dağılım ilgiyi arttırabilir. Şu anki görüntü nedeniyle Süper Lige yakışır bir takım kurmak neredeyse imkansız.

Hatayspor Onursal Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar!

Avrupa’daki futbol çok hareketli, çok seri. Bizde ise bir maçta 72-73 civarında taç atılıyor, oyun duruyor, tempo düşüyor. Kalitemiz Avrupa Ligleri gibi değil. Ekonomik güç gerekiyor kalitenin artması için. İngiltere’de İspanya’da takımlar 118-119 km mesafe kat ederken bizde 110-111 km’yi zor buluyoruz. Ben TRT’nin maçları yayınlaması ve daha fazla kesime maçların ulaşmasını arzuluyorum. TRT’ye bir çok alanda pay ayrılıyor, bunun bir bölüme futbola aktarılabilir. En yaygın hizmet verebilecek ve fazla kesime ulaşabilecek kanal TRT gibi görünüyor.

Hatayspor Onursal Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar!

Kaçak yayınları kesebilmek için ilgili bakanlıkların çalışma yapması lazım, federasyonumuzun bu konuda iletişime geçmesi lazım. Bunları kesmek, kapatmak çok kolay. Yasal olarak buraya milyonlarca para veren şirketler rahatlar, daha yüksek rakamlar futbola aktarılır. Türkiye’de en fazla seyredilen spor futbol. Avrupa’da kaçak yayın yok, biz de bunu başarmalıyız. İçişleri, Adalet ve Spor Bakanlığımız ve federasyonumuz bu konuyu çok rahat çözebilir. Biz Avrupa ile kıyaslanınca orta seviyedeyiz. Avrupa Kupalarını seyrediyoruz, biz de 1-0’ı bulan takımlar 10-15 dakika top çevirip zaman çalmaya çalışıyoruz. İngiltere’de bunu düşünmüyorlar bile.

Hatayspor Onursal Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar!

Önceden 2 puanlı sistem vardı, 3 puanlı sisteme geçmek bile seyir zevkini arttırdı. Gol başına ekstra prim bile maçların heyecan seviyesini arttırabilir. Sistemi iyi kurmak lazım, hocalar takımı ve sonucu düşündüklerinden seyir zevki ikinci planda kalıyor. Seyir zevki artarsa daha yüksek paralara satılabilir bu lig. Bunun için öncelikle barışçıl bir ortam lazım. Maçtan sonra biz hep olumsuz davranışları, hakemleri, olayları konuşuyoruz ve ligin seyir zevkini de düşürüyoruz. Bugüne kadar yenildiği için Ömer Hoca’ya hiç kızmadım. Futbol tabii ki sonuç oyunu, önemli olan o sonucu alacak atmosferi ve ortamı sağlamak. Hep nasıl daha iyi olabiliriz diye konuşuruz hocamızla. Sonuç endeksli olursak yanlışları düzeltemeyiz. Biz bu anlamda daha pozitif, tatlı bir kulübüz.

Hatayspor Onursal Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar!

Fenerbahçe maçı zor geçecek. Onlarda sakatlıklar çok ve istedikleri futbolu oynayamıyorlar. Bizde 10 haftadır çok iyi futbol oynayamıyoruz. Fenerbahçe büyük camia, sevinçleri de üzüntüleri de büyük oluyor. 3 ihtimalli bir maç, hak eden takım kazansın. İki takımın da hataları oluyor, bu maçta da olacaktır. Trabzonspor, yüzde 99 şampiyon olacak. Biz de Avrupa’ya gitmek istiyoruz. Maç nasıl biterse bitsin benim için sürpriz olmaz, biz keyif almaya gidiyoruz.

Hatayspor Onursal Başkanı'ndan çarpıcı açıklamalar!

Kadın futbola yeni başladık, 6 transfer yaptık. Ligin 2. yarısı daha iyi olacağız. İşitme Engelli futbol takımımız ligde kaldı, erkek hentbolda sürekli lig çıkan bir takımımız var. Satrana iki yıl ara verildi, son 6 yılda 2 Türkiye Şampiyonluğumuz var. Voleybolda 1. Ligde 3’üncüyüz. Kadın basketbolda daha düşük bütçeli bir takım kurduk ve şu an yedinciyiz. Play-off hedefimiz var. En büyük gücü futbola ayırdık ama amatör takımlarımızı da ihmal etmiyoruz. Her alanda olmak istiyoruz. Günde 1500-1600 kişinin 23 branşta spor yapabileceği bir spor merkezimiz var. Son 10 yıldır savaşın hakim olduğu bir yerdeyiz, o bölgenin insanının geleceğe umutla bakmasını istiyoruz ve bunu sporla başarabiliriz diye düşünüyoruz. 2000’in üzerinde kendi sporcumuz var, diğer amatör takımlara da destek oluyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Rekortmen Avrupa Şampiyonu Güreşçimiz Taha Akgül Bugün 18.00’de D-Smart’ın Canlı Yayın Konuğu Olacak

6 Nisan 2022
Macaristan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında serbest stil 125 kiloda aldın madalya…

Asya Şampiyonlar Ligi 2022 Sezonu D-Smart Ve D-Smart Go’da Başlıyor

6 Nisan 2022
Dünyanın sporunu evlerinize getiren D-Smart, Asya kıtasının en önemli futbol…
Mustafa Sandal elektrik faturası paylaşıp isyan etti!

Mustafa Sandal elektrik faturası paylaşıp isyan etti!

10 Şubat 2022
Mustafa Sandal, sosyal medya hesabından gittiği bir işletmeye gelen elektrik…
Serenay Sarıkaya’nın başrolündeki Alice Müzikali’nin biletleri tükendi

Serenay Sarıkaya’nın başrolündeki Alice Müzikali’nin biletleri tükendi

2 Şubat 2022
Alice Müzikali, iki yıl aranın ardından 7 Şubat’ta geri dönüyor!…
Bartu Küçükçağlayan baba oldu!

Bartu Küçükçağlayan baba oldu!

1 Şubat 2022
2019 yılında psikolog Merve Özgüle ile dünyaevine giren Bartu Küçükçağlayan…

O Ses Türkiye finalini kim kazanacak? 2021-2022 O Ses Türkiye finalistleri kimler?

21 Ocak 2022
O Ses Türkiye finali için geri sayım başladı. TV8 ekranlarının…
Cem Yılmaz'dan takipçisine büyük jest!

Cem Yılmaz’dan takipçisine büyük jest!

12 Ocak 2022
Ünlü komedyen Cem Yılmaz, takipçisine jest yaparak kendi kullandığı bir…