Reklam
Reklam

Ananas’ın mucizevi sonuçları!

00:51 - 27 Aralık 2021 | 00:51 - 27 Aralık 2021

Kanser, kalp hastalığı, Alzheimer, tip 2 diyabet ile mücadele ediyor, tam bir antioksidan deposu… Herkes tüketiyor ama bu özelliklerini kimse bilmiyor. Anti-inflamatuar etkisi göstererek vücudu yoğun iltihaplanmaya karşı koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor.

Tropik iklimlerde yetişiyor, muhteşem bir C ve B vitamini kanyağı olmasının yanı sıra birçok minerali de bünyesinde barındırıyor. Eşsiz bir sağlık kaynağı ananas birçok hastalık için şifa kaynağı… Peki tükettiğinizde vücudunuzda ortaya çıkardığı etkileri biliyor musunuz? İşte ananasın faydaları ve iyi geldiği hastalıklar…

C VİTAMİNİ DEPOSU

The All-Natural Diabetes Cookbook’un yazarı Jackie Newgent, ananasta en çok göze çarpan kaynağın bağışıklık sistemini destekleyen ve antioksidan faydalar sağlayan C vitamini olduğunu belirtiyor. ABD Tarım Bakanlığı’na göre ise bir fincan ananas 78.9 mg ile kadınların (günde 75 mg) tüm C vitamini ihtiyacını karşılarken erkeklerin (günde 90 mg) ihtiyaç duyduğu oranın büyük kısmını tek seferde almalarını sağlıyor. C vitamini, vücutta iyileşmeyi, yara onarımını ve demir emilimini desteklemesinin yanı sıra büyümek gibi hayati süreçleri de etkilemesi nedeniyle oldukça önemlidir.

KİLO VERMEYİ SAĞLAR

Nisan 2018’de Food Science and Biotechnology dergisinde yayınlanan bir araştırma, ananas suyununu yağ oluşumunu ve yıkımını artırmaya yardımcı olduğu keşfedildi. Her ne kadar daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç duyulsa da ananas, kalorisi düşük meyve olması, yoğun vitamin içeriği, doymuş ve trans yağ içermemesi sayesinde en sağlıklı atıştırmalıkların başında gelir. Üstelik yoğun tatlı krizlerinizi de bastırabileceğiniz bu meyve sayesinde işlenmiş şeker ve karbonhidrattan da uzak durabilirsiniz. Ayrıca Mayo Clinic verilerine göre ananas, kan şekeri seviyenizi kontrol etmenizi sağlayarak daha az yemenizi de teşvik eder.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER

Ananas, içeriğindeki bromelain sayesinde sindirimi iyileştirir. Orta ve Güney Amerika ülkelerinde sindirim bozukluklarını tedavi etmek için yüzlerce yıl boyunca kullanılan bu meyvenin, Biotechnology Research International’da yayınlanan bir araştırma sonucunda gerçekten ishalin etkilerini azalttığı tespit edildi.

MANGANEZ SAYESİNDE KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Rochester Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre kalsiyum ile birlikte tüketilen manganez, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Ananas ise manganez yönünden oldukça zengindir ve günlük alım değerinin yaklaşık %76’sını karşılar. İleri yaşlarda karşılaşılması yoğun olarak görülen kemik erimesini engelleyen bu minerali ananas sayesinde yeterli miktarda alarak mineral yoğunluğunun iyileştirilmesi sağlanabilir.

ANTİOKSİDAN DEPOSU

Haziran 2014’te Molecules dergisinden yayınlanan araştırmaya göre ananas, içeriğindeki fenolik, flavonoid ve C vitamini sayesinde en zengin antioksidan kaynaklarından biri. Araştırmanın çalışmacılarından Knott, antioksidanların vücutta iltihaplanma ve serbest radikallerle savaşan önemli bileşikler olduğunu belirtiyor. Hücresel hasara neden olan serbest radikaller, kalp hastalığı, Alzheimer, tip 2 diyabet ve hatta kansere sebep olarak yaşamı tehdit eden önemli sorunların da kaynağı olarak görülüyor. Ananas ise düzenli tüketimi sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu antioksidanı sağlayabilir.

KANSERE KARŞI KORUR

Vücutta anormal hücrelerin çoğalması, sağlıklı dokuyu da ele geçirdiğinde kanser denilen hastalıklara zemin hazırlar. Kanseri önlemenin tek bir yolu olmasa da Stanford Health Care’in de verilerine göre serbest radikallerle savaşmak, en önemli yöntemdir. Bu nedenle ananas, yüksek antioksidan oranına sahip bir meyve olarak kanser riskini en aza indirilmesinde katkıda bulunuyor. The American Journal of Clinical Nutrition adlı dergide Kasım 2018’de yayınlanan bir çalışma, antioksidan açısından zengin beslenmenin daha düşük kanser riski ile ilişkili olduğunu tespit etti.

ANTİ-INFLAMATUAR OLMASI SAYESİNDE İLTİHABI YOK EDER

Harvard Health Publishing, yaptığı çalışmalar sonucunda koroner arter hastalığından kansere kadar birçok sağlık sorununun kaynağının yoğun iltihaplanma olduğunu ortaya koydu. Fakat ananas, iltihabı önleyen içeriği sayesinde vücutta ihtiyaç duyulan sağlıklı düzeylerin korunmasına yardımcı olur. Ananas, bromelain içeriği ile anti-inflamatuar bir etki göstererek vücudu yoğun iltihaplanmaya karşı önemli bir koruyucu tabaka ile korur.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

2014 yılında Journal of Nutrition and Metabolism’de yayınlanan bir araştırma, konserve ananas tüketen çocukların, dokuz haftalık çalışma süresi boyunca tüketmeyen çocuklara kıyasla daha az viral ve bakteriyel enfeksiyona yakaladığını tespit etti. Araştırmacılar, düzenli olarak ananas tüketmenin enfeksiyon riskini büyük oranda azaltabileceğini veya yakalanılmış enfeksiyonun tedavi sürecini hızlandırabileceğini buldu. Bu nedenle düzenli bir ananas tüketimi sayesinde birçok hastalıktan kendinizi koruyabilirsiniz.

 

İLGİLİ YAZILAR

Bir haftada 4 kilo nasıl verilir? Sağlıklı kilo nasıl verilir? Kilo vermenin tüyoları…

15 Ocak 2022
Selahattin Dönmez, çok kısa sürede de kilo vermenin sihirli yollarını…

Detox Nasıl Yapılır? | İşte Etkili Detox Tarifleri

10 Ocak 2022
Detoks uzmanı Gül Kaynak, etkileyici serüveniyle doğru detoksun nasıl yapılacağını…

Soğuk Havalarda Cildimizi Nasıl Korumalıyız? | Pervin Dinçer ile Cilt Bakım Sırları…

8 Ocak 2022
Uzman Pervin Dinçer, soğuk havalarda cildimizi nasıl koruyacağımızı açıklayarak, cilt…
Alişan'ın "Zor günümde benden parasını istedi" dediği kişi İzzet Yıldızhan!

Alişan’ın “Zor günümde benden parasını istedi” dediği kişi İzzet Yıldızhan!

17 Ocak 2022
Koronavirüs nedeniyle kardeşini kaybeden Alişan, o dönem sanatçı dostlarından büyük…
Alina Boz ve Mithatcan Özer ayrıldı!

Alina Boz ve Mithatcan Özer ayrıldı!

17 Ocak 2022
Birlikteliklerini gözlerden uzak yaşayan Alina Boz ve Mithatcan Özer'den kötü…
Burcu Kıratlı'dan kırmızı elbiseli pozlar

Burcu Kıratlı’dan kırmızı elbiseli pozlar

17 Ocak 2022
Sinan Akçıl'la ikinci kez boşanma aşamasında olan Burcu Kıratlı, annesi…
Cem Yılmaz'dan takipçisine büyük jest!

Cem Yılmaz’dan takipçisine büyük jest!

12 Ocak 2022
Ünlü komedyen Cem Yılmaz, takipçisine jest yaparak kendi kullandığı bir…

Zeynep Bastık’a konuk olan Oğuzhan Koç’tan ‘Rap dünyasına’ bomba gönderme!

4 Ocak 2022
Getir 2022 yılbaşına özel en çok sevilen sanatçıların bir araya…

Aras Bulut İynemli Atatürk projesi hakkında detaylar ortaya çıktı!

29 Aralık 2021
Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandırmaya hazırlanan İynemli'nin yeni projesinin detayları ortaya…

Mehmet Akif Alakurt’tan Erkan Özerman itirafı!

1 Kasım 2021
2001 yılında Best Model yarışmasında birinci seçilen Mehmet Akif Alakurt,…

Murat Cemcir’e Dubai’den ödül geldi!

1 Kasım 2021
Yapımcı ve oyuncu Murat Cemcir, Dubai'de gerçekleştirilen ‘4. META Sinema…