Barış Pınarı Harekatı'nı destekleyen ve desteklemeyen ülkeler

Fırat'ın doğusuna gerçekleştirilen operasyon Macaristan, İspanya, Katar, ve KKTC gibi ülkeler tarafından desteklendi; ABD ve İran dahil olmak üzere pek çok ülke tarafından ise harekata karşı çıkıldı.

Barış Pınarı Harekatı'nı destekleyen ve desteklemeyen ülkeler

Fırat'ın doğusuna gerçekleştirilen operasyon Macaristan, İspanya, Katar, ve KKTC gibi ülkeler tarafından desteklendi; ABD ve İran dahil olmak üzere pek çok ülke tarafından ise harekata karşı çıkıldı.

 

  Fırat’ın doğusuna biri havadan ve karadan olmak üzere büyük bir harekât gerçekleştiriyor. Türkiye tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekatı dünyanın gündeme oturdu.

 

BARIŞ PINAR HAREKATI’NA DESTEK VEREN ÜLKELER

Kısa süre içinde birçok ülke harekat ile alakalı olarak açıklama da bulundu; Macaristan, İspanya, KKTC ve Katar, Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirilen operasyona destek verdiklerini açıkladı.

 

 

1- MACARİSTAN:  SAVUNMA YAPILABİLİR

 Salı günü hazırlanmış olan ve AB üyesi olan 27 ülke tarafından imzalanan metni Macaristan gerekçe göstermeksizin imzalamadı. Salı günü hazırlanmış olan ve çarşamba günü AB üyesi olan 28 ülke tarafından imzalanarak yayınlanması planlanan bildiri Macaristan'ın veto etmesi sebebi ile gecikti. Macaristan vetosuna sebep olarak "ülkeler sınırlarını savunabilir" ifadelerini kullandı.

 

2- İSPANYA

İspanya NATO Delagasyonu, 7 Ekim tarihinde operasyon ile alakalı olarak yapmış olduğu paylaşımda "Türkiye'ye destek, ittifakın sınırındaki krizde gerilimin düşürülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor" cümlelerini kullandı.

 

3- KATAR’DAN ERDOĞAN'A DESTEK TELEFONU

 Katar lideri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, operasyon sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde destek verdiklerini belirtti.

 

4- KKTC: BARIŞ GETİRİLECEK

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Barış Pınarı Harekatı ile alakalı yaptığı açıklamada, "Anavatan Türkiye'nin kendisine ve dünya barışına yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak, Suriye'de güvenli bölge oluşturmak için düzenlediği 'Barış Pınarı' askeri harekatı başlamıştır. Kıbrıs Türk halkı daima olduğu gibi Türkiye'mizin yanındadır. Dualarımız Mehmetçiğimiz, ordumuz içindir. Biz başarılı olunacağından Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanarak bölgeye barışın getirileceğinden eminiz. Allah, Türkiye'mizin yardımcısı olsun" cümlelerine yer verdi.

 

BARIŞ PINARI HAREKATINI DESTEKLEMEYEN ÜLKELER

  YPG terör örgütüne ilişkin başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na birçok ülke tarafından destek gelmedi.

 

- Suudi Arabistan

 

- İsveç

 

- ABD

 

- Almanya

 

- Fransa

 

- Hollanda

 

- Mısır

 

- Kanada

 

- Danimarka

 

- İran

 

- Finlandiya

 

RUSYA’DAN TARAFSIZLIK

 Rusya, Barış Pınarı Harekatı'nda taraf olmayacağı şeklinde açıklama yaptı. Rus senatör Vladimir Cabarov tarafından Rusya'nın Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya müdahil olmayacağı, Rus ordusunun Suriye'deki başka bir amaçla bulunduğu ifade

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0